Haber

ABD ara seçimlerinde Arizona’da Demokrat senatör kazandı

ABD’de 8 Kasım’da yapılan orta seçimlerde Arizona eyaletinde Demokrat senatör Mark Kelly, tekrar seçimi kazandı.

Associated Press’in açıkladığı resmi olmayan sonuçlara göre Kelly, Arizona’daki koltuğunu muhafazayı başardı.

Bu sonuçla Cumhuriyetçilerle birlikte Demokratlar da 49 koltuk sayısına ulaşmış oldu. Nevada eyaletinde ise sonuçlar şimdi açıklanmadı.

Henüz sonuçları netleşmeyen tek eyalet olan Nevada’da Cumhuriyetçi adayın önde olduğu hesaba katıldığında Senato’daki istikrar 50’ye 49 seviyesine gelebilir.

Senato’nun bahtı Georgia’daki seçimlere kadar belli olmayabilir

Öte yandan ara seçimlerde 100 sandalyeli Senato’daki koltuklar açısından kritik ehemmiyette olan Georgia’da ikinci tur seçimler tamamlanana kadar çoğunluğun kimde olduğu netleşmeyebilir.

Bu durumda Georgia’da Cumhuriyetçiler kazanırsa, bu parti çoğunluğu sağlamak için gerekli sayıya ulaşıp Kongre’nin bu kanadında çoğunluğu ele geçirecek.

Ancak Georgia’da Demokrat adayın kazanması durumunda, Senato’daki denge 50’ye 50 olacak. Bu durumda da ABD Lider Yardımcısı Demokrat Kamala Harris, Senato Başkanlığı sıfatıyla dengeyi bozacak ve Senato’nun çoğunluğu Demokratlarda kalacak.

Ülkede 8 Kasım’da düzenlenen seçimlerde halk, 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nin tamamı ile 100 sandalyeli Senato’daki 35 koltuk için sandık başına gitti. Senato’daki 6 yıllık müddetini tamamlamayan 29 Cumhuriyetçi ile 36 Demokrat, seçimlere girmedi.??????????????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu