Haber

İsviçre’de bir mezarlıkta bulunan 13 tonluk taş Nazi anıtı

İsviçre’nin doğusundaki Chur kasabasındaki bir mezarlıkta bulunan 13 tonluk taşın bir Nazi anıtı olduğu ortaya çıktı. Dev taşın peşine düşen yerel gazetecilerden Stefanie Hablützel, bilinmeyen taşın bir Nazi anıtı olduğunu ortaya çıkardı.

BBC’den Imogen Foulkes’in aktardığına göre, Chur kasabasındaki bir mezarlıkta bulunan büyük granit bloğun kimliği onlarca yıldır belirsizliğini koruyor. Her gün işe gidip gelirken taşın önünden geçenlerden biri olan ve bir radyoda gazetecilik yapan Stefanie Hablützel, yosunla kaplanan taşın nerede olduğu sorulmasını araştırmaya başladı. yüzeyindeki yazılar ve kabartmalar artık okunamaz durumdaydı.

‘MEZARLIĞIMIZDA NEDEN BİR NAZİ ANITI VAR?’

“İlk bakışta bir savaş anıtı gibi görünüyor” diyen gazeteci, taşın üzerindeki silik “1914-1918: Alman askerleri burada yatıyor” yazılarını hatırlatarak, “Peki Alman askerleri neden buraya gömülsün?” diye sordu.

Çok sayıda I. Dünya Savaşı savaş esiri, Fransız, İngiliz veya Alman askeri İsviçre’de tedavi görse veya gömülse de, Chur’daki anıt 1938’e kadar burada değildi. askerlerin öldüğü söylendi. Bu ölen askerler için değil, Nazi rejiminin propagandası için inşa edildi.”

Gazeteci Hablützel, 1938’de yerel gazeteye gönderilen bir mektubu da ortaya çıkardı. Mektupta yöneticilere “Mezarlığımızda neden bir Nazi anıtı var?” soruldu.

‘ANIT 2. DÜNYA SAVAŞI ÖNCESİ CHUR’A TAŞINDI’

Naziler altındaki savaşta ölen askerler için dikilen anıtları ve bu anıtların kültleştirilmesini anlatan İsviçreli tarihçi Martin Bucher’e göre, 1930’larda Alman savaş mezarlıklarını yöneten heyet, Adolf Hitler’in propagandasının bir parçası olarak çalıştı. aparat. Görevi, Almanya’ya komşu ülkelerde Nazi gücünün sembollerini görünür kılmaktı. Tarihçi Bucher, o dönemde İsviçre’de çok sayıda Alman’ın yaşadığını ve Almanya’daki tüm siyasi örgütlerin İsviçre’de de bulunduğunu kaydetti.

O dönemde Alman Savaş Mezarları Kurulu, İsviçre’nin St. Gallen’iydi ancak bu plan İsviçre tarafından reddedilmişti. Anıt, İkinci Dünya Savaşı arifesinde Chur’a taşındı. Bölgede yaşayan Nazi yanlısı Almanlar resmi tatillerde buraya gamalı haç sembollü bayraklar getirdiler.

Bu anıt da o dönemden beri rahatsızlığa neden olmuştur. Artık bu anıtın kasaba mezarlığından kaldırılması için davetler gelse de, aralarında tarihçi Bucher’in de bulunduğu pek çok kişi, “Anıt burada kalmalı” dedi. Ama onların arzusu bu anıtın neden burada olduğunu, neyi temsil ettiğini yeni nesillere anlatmak. (DIŞ HABERLER)

habersorgun.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu