Haber

Malatya Sultansuyu barajının suyu boşaltılıyor

Malatya Sultansuyu barajının suyu boşaltılıyor

Gövde aksında oluşan çatlaklar

MALATYA – Kahramanmaraş’ta depremden etkilenen iller arasında yer alan Malatya’da Sultansuyu Barajı gövdesinin ekseninde meydana gelen çatlakların ardından baraj suyu kontrollü bir şekilde tahliye ediliyor.

Malatya Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Sultansuyu Barajı tedbir amaçlı kademeli olarak boşaltılacaktır.

Sultansuyu Barajı’nın özellikle gövde aks kısmında hasar gördüğü, kesitte farklı katmanlarda açıklıkların yanı sıra yer yer çatlakların olduğu açıklandı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Su Kaynakları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, Sultansuyu barajının gövde aksında çatlaklar olduğunu belirtti. Özçelik, “Doğu Anadolu fay hattında 6 Şubat’ta meydana gelen sarsıntılar sonucu bu bölgelerde çok sayıda can ve mal kaybı meydana geldi. Bahislerin başında bu bölgedeki barajlar geliyor. Bölgede çok sayıda baraj var. içme, kullanma, sulama ve enerji amaçlı yapılan incelemelerde barajların büyük çoğunluğunda önemli bir sorun bulunmamakla birlikte içinde bulunduğumuz Sultansuyu Barajı’nda önemli bir hasar mevcuttur. kontrollü bir şekilde rezervuarlarda su var. İçinde bulunduğumuz Sultansuyu Barajı’nın gövde ekseni boyunca çatlaklar çöküyor. Yapılan çalışmalar sonucunda barajın onarılmasına veya yıkılmasına karar verileceğini düşünüyorum.” dedi.

canikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu