Haber

Son Dakika: Türkiye için tarihi an! Karadeniz gazı devreye girdi

Kara Deniz Türkiye’de keşfedilen 710 milyar metreküp doğal gaz rezervinin şebekeye kazandırılması için yürütülen çalışmalarda sona gelindi. Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını önemli ölçüde azaltacak olan gaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı törenle işletmeye açılıyor.

10 KUYUDAN 5’İ HİZMETE GİRİYOR

710 milyar metreküplük dev rezervin çıkarılması süreci aşamalı olarak devam edecek. Faz-1 kapsamında planlanan 10 kuyudan 5’i bugün yapılacak törenle, kalan 5 kuyu ise Eylül sonunda devreye alınacak. Faz-2 üretiminin 2026 yılında, Faz-3 üretiminin ise 2028 yılında Amasra Sahası’nın da üretime dahil edilmesiyle başlaması bekleniyor.

“TÜRKİYE BİR KARAR ALMAK ZORUNDADIR”

Kara Deniz Gazın karaya ulaştığı törende ilk olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez sahne aldı. Dönmez, “Önceden Kara Deniz yılında yabancı firmalarla birçok sondaj yaptık. Ancak herhangi bir sonuca varamadık. Türkiye bir karar vermek zorunda kaldı. Ya bu formda devam edecektik ya da kendi teknolojimizle devam edecekti. İkincisini aldık.

“BU İŞ 85 MİLYON”

Bu eser 85 milyon, bu gurur tüm Türkiye’nin. Karadeniz gazı dünyanın en kısa açık deniz saha geliştirme projesi olarak kayıtlara geçti. Proje tam kapasiteye ulaştığında Türkiye’nin mevcut ihtiyacının yüzde 30’unu tek başına karşılayacak. Keşfimiz tüm konutların 35 yıllık doğal gaz ihtiyacını tek başına karşılayacak kapasitede.”

Detaylar geliyor…

aglihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu